27 maja 2018 /niedziela/ godz. 12:00 – 15:00

W PROGRAMIE


Walki latawców ROKAKU
podniebne rywalizacje

Każdy odważny, kto zechce spróbować siły charakteru podczas podniebnej rywalizacji, będzie mógł pod okiem profesjonalistów-konstruktorów zwyciężyć lub polec w starciu z rywalem… Zainspirowani konkursowymi emocjami chwyćcie w dłoń linki Rokkaku i walczcie z wiatrem o zwycięstwo!

„Latawiec Rokkaku to starojapoński typ latawca o kształcie sześciokąta, który puszczany jest na jednej lince. Za pomocą umiejętnych ruchów ręką, szybuje on w różne strony. Podczas tegorocznego Karnawału Latawców 8 niezwykłych latawców wzbije się w niebo, a 8 śmiałków z ziemi stoczy rozgrywkę, której celem będzie strącenie latawca przeciwnika, tak by ostatecznie to  jego latawiec, jako jedyny pozostał na niebie”.

– wypowiedź Artura Milarskiego, prezesa Fundacji Strefa Mocy.Koncertowo o muszlach

stoisko edukacyjne

Czy muszla kojarzy Ci się tylko z koncertem w plenerze? Duże, mikroskopijne, perłowe, szare, wielobarwne i dźwięczne… Chętnie przywozisz z nad morza, ale czy wiesz jakie zwierzę w nich mieszkało? Poznaj małże i ślimaki, które zostawiają swoje muszle na polskich i egzotycznych plażach. Postaraj się odnaleźć na nowo ich niezapomniane brzmienie…

Prowadzenie: biolodzy ze Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, którzy podzielą się swoją cenną wiedzą o otaczającej nas przyrodzie.
„Uczymy jak podglądać naturę przez soczewkę mikroskopu, przez lornetkę, jak dostrzegać piękno i harmonię świata w rezerwacie przyrody, w kropli wody oraz na własnym podwórku”.
http://www.stacjabiologiczna.ug.edu.pl/
https://www.facebook.com/stacjaug/


Harfy Wiatru
warsztaty tworzenia instalacji dźwiękowej.

Zapraszamy do wspólnego konstruowania, nasłuchiwania i zabawy! Wykorzystamy siłę wiatru, aby wspólnie stworzyć wielkoformatową grającą instalację. Bezpośrednio na plaży powstanie efemeryczny „labirynt” dźwięków, w którym – kto wie – może krył się będzie… niesłyszalny Minotaur? Działanie realizowane w ramach projektu „Ucho w wodzie. Wyspa-Gra” dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Prowadzenie: stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka, autorzy kilkuletniego, multidyscyplinarnego projektu „Ucho w Wodzie, czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej” (warsztaty, spacery dźwiękowe, tworzenie rzeźb kinetycznych, wystawy i dźwiękowe instalacje site-specific) o charakterze artystyczno-społecznym eksplorującego audiosferę Wyspy Sobieszewskiej.
www: https://uchowwodzie.wordpress.com/
fb: https://facebook.com/uchowwodzie/


Lepienie dźwięków
warsztaty ceramiczne

Piasek, woda i naturalne materiały… z nami możecie być jeszcze bliżej natury. Czy to nie idealne warunki do relaksu?! Ależ tak! Zainspirowani afrykańskimi rytmami zapraszamy bowiem na warsztaty ceramiczne skupione wokół wzornictwa i estetyki afrykańskiej. Podczas swobodnie toczących się warsztatów, do których będzie można w każdej chwili dołączyć poznacie podstawy projektowania małych form ceramicznych oraz pracy w glinie. A wsłuchując się w afrykańskie rytmy na pewno odnajdziecie też w sobie całe morze twórczej energii… Bo my lepimy jak z nut!
Warsztaty bez ograniczeń wieku.

Prowadzenie: Animatorzy z Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury działającej na co dzień w Gdańsku Stogach: domsztuki.gak.gda.pl, www.facebook.com/domsztukiGAK


Gra-słów
strefa literackiego wyciszenia i muzycznych inspiracji.

  • Na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku wszystko będzie GRAĆ…
    jeśli wiecie, co znaczy „kocia muzyka” i na jakim instrumencie grał Janko Muzykant, koniecznie weźcie udział w naszym muzyczno-literackim quzie!
  • spragnionych umysłowej gimnastyki zapraszamy do udziału w konkursie układania melodyjno-instrumentalnych moskalików… „Muzyczne moskaliki”, nie chodzi tu o śledziki w occie, a o gatunek literacki, powstały w XX w, rozpropagowanie którego przypisuje się Wisławie Szymborskiej. W zaciszu naszego namiotu zachęcamy do tworzenia krótkich, dowcipnych wierszyków o tematyce muzycznej. Prace zaprezentujemy w filii WiMBP nr 48 (ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska), a najzabawniejsze nagrodzimy drobnymi upominkami!
  • małych miłośników muzyki i instrumentów wszelkiego typu zapraszamy do cichego zakątka, w którym będzie można posłuchać literackich kompozycji czytanych przez jednego z gdańskich aktorów (niepodzianka!);
  • jeśli zasiądziecie do naszego stolika, zapraszamy do rozgrywek zarówno małych graczy, jak i całe rodziny uwielbiające baśnie i układanie puzzli familijnej gry – „Mistrz bajek”;manualne muzyczne makijaże – KOLORatura i barwna kompozycja gwarantowana!

Prowadzenie: http://www.wbpg.org.pl/filia_nr_48
https://www.facebook.com/BibliotekaPublicznaGdansk/


Salon ciekawych dźwięków
budujemy proste instrumenty i śpiewamy.

„Kiedy wiatr nam szumi wkoło
I gdy słońce jasno świeci
Zbudujemy latawiec
Niech do góry leci”

– fragment Hymnu Orkiestronautów

Zapraszamy na rodzinne warsztaty budowania prostych instrumentów i zabawy muzyczne. Joanna Przyborowska instruktorka wokalistyki „Wyspy Skarbów” GAK poprowadzi grę „Jaka to melodia”. Jesteśmy bardzo ciekawi czy tak samo szybko rozpoznacie dźwięk morskich fal co melodię piosenki „Kolorowy wiatr”…
Wspólnie przygotujemy własnoręcznie instrumenty takie jak tamburyno, bębenki i kastaniety, a wszystko to z materiałów recyklingowych zgodnie z naszą misją!
Na koniec stworzymy I zaśpiewamy Hymn Orkiestronautów, ze specjalną dedykacją dla laureatów Konkursu na najlepszy latawiec „PODNIEBNEJ ORKIESTRY”!

Prowadzenie:
Joanna Przyborowska, instruktor zajęć stałych „Wyspy Skarbów” GAK – wokalistyka.
Daria Sycz, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze pracę licencjacką, w której bada i analizuje związki między socjologią, architekturą i dźwiękiem miasta. Od czerwca 2017 r członek załogi „Wyspy Skarbów” GAK jako młodszy specjalista do spraw promocji i organizacji imprez. melodia?”


Warsztaty tworzenia latawców

Poznajemy tajniki budowania podniebnych konstrukcji, tak by ich puszczanie sprawiło dużo frajdy! GWARANTUJEMY, że latawce wykonane podczas warsztatów z Fundacją Strefa Mocy z pewnością uniosą się w powietrzu!

Prowadzenie: Fundacja Strefa Mocy co roku uczestniczy w festiwalach i różnych imprezach z latawcami w całej Polsce. Jednym z głównych celów Fundacji Strefa Mocy jest promowanie latawców jako formy rodzinnej rekreacji na świeżym powietrzu oraz rozwój sportów latawcowych.
http://www.fundacjastrefamocy.pl/


Bezpieczni na plaży
Edukacyjny pokaz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku.

 

Prezentacja udzielania pierwszej pomocy obsługa koła ratunkowego, poznanie zasad bezpiecznego korzystania z relaksu nad wodą.

http://gdanskiewopr.pl/

 

 


Mini-warsztaty i AFRICAN SHOW
wykonaniu kolektywów NANDALOO i Cocodjembe!

  Zapraszamy miłośników bębnów oraz tańca afrykańskiego, którzy są ciekawi innych kultur i chcą przeżyć niezapomnianą afrykańską przygodę!

Muzycy z zespołu Cocodjembe wraz z tancerkami z kolektywu Nandaloo wykonają dla Was wyjątkowo żywiołowe African Show. Artyści poprzez muzykę i taniec zabiorą Was do świata kultury Afryki Zachodniej, gdzie rytm jest nieodłączną częścią życia codziennego.

 

Cocodjembe – skład zespołu tworzy sześcioro pasjonatów afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wszyscy jesteśmy mocno związani z Trójmiastem, tu mieszkamy, gramy oraz prowadzimy warsztaty. W naszej muzyce łączymy afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczają wspaniałych wrażeń i porywają do energetycznego tańca. Występy zespołu Cocodjembé to niesamowicie żywiołowe doświadczenie. Piękne kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, djabare oraz dzwonków zabierają nas w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości. Tu każdy rytm opowiada inną historię, każdy rytm ma swą moc, w której zaklęty jest ogrom kultury plemiennej, każdy rytm ma swoistą dla siebie intencję.

fb: www.facebook.com/Cocodjembe/

NANDALOO – kolektyw taneczno-muzyczny, inspirowany tradycyjnymi rytmami i choreografiami ludów Afryki Zachodniej. W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe. Nandaloo w języku Mandinke oznacza „lekarstwo”. Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury. Dla nas, taniec i muzyka afrykańska to sposób na wyrażanie siebie, afirmowanie życia oraz wybudzenie energii, którą chcemy się z Wami dzielić!

fb: www.facebook.com/nandaloo.afro/


Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzania zmian do programu i przebiegu wydarzenia.